2022 Offices & Endorsed Candidates

Statewide Offices
U.S. Senator – NO PARTY ENDORSEMENT
Pennsylvania Governor – Dave White*
Pennsylvania Lieutenant Governor – Clarice Schillinger*

Congressional Offices
Representative in Congress (1st District) – Congressman Brian Fitzpatrick
Representative in Congress (4th District) – Christian Nascimento
Representative in Congress (5th District) – Dave Galluch

Legislative Offices
Senator in the General Assembly (4th District) – Todd Johnson (WRITE IN)
Senator in the General Assembly (12th District) – Rob Davies
Senator in the General Assembly (24th District) – Rep. Tracy Pennycuick
Senator in the General Assembly (44th District) – Jessica Florio
Representative in the General Assembly (53rd District) – Jennifer Neha Sodha
Representative in the General Assembly (54th District) – Allen Anderson
Representative in the General Assembly (61st District) – Jessie Bradica
Representative in the General Assembly (70th District) – Art Bustard
Representative in the General Assembly (131st District) – Rep. Milou Mackenzie
Representative in the General Assembly (146th District) – Thomas Neafcy (WRITE IN)
Representative in the General Assembly (147th District) – Donna Scheuren
Representative in the General Assembly (148th District) – Fran O’Donnell (WRITE IN)
Representative in the General Assembly (149th District) – Nancy Price (WRITE IN)
Representative in the General Assembly (150th District) – Beth Ann Bittner Mazza
Representative in the General Assembly (151st District) – Rep. Todd Stephens
Representative in the General Assembly (152nd District) – John Weinrich, Sr.
Representative in the General Assembly (153rd District) – Larry Ulrich
Representative in the General Assembly (154th District) – Angelina Banks

Republican Party Offices
Member of Republican State Committee (9 males, 9 females, 1 either)
Deirdre Barnes
Nancy Becker
Merry Broderick Woods
Sharon Diasio
Ralph Grasso
Robert Griffith
Gail Hager
Scott Hutt
Lynne Lechter
Pam Levy
Tim Mahon
Mary McMonagle
David Michelbacher
Christian Petrucci
Jim Saring
David Shaw
Anthony Spangler
Julia Vahey
Chuck Wilson

Republican Committeeperson – 2 in each of 426 precincts

Whitpain Township Ballot Question – Vote NO

*Recommended by Montgomery County Republican State Committee Members

 

Your MCRC “Green” Sample Ballot

Find your voting precinct below and click on the ballot version to see who the Republican candidates are at your polling place.  If you do not know your voting precinct you can look it up here and also see your polling place location. 

Version MCRC Area Precincts
53A 3, 9 Franconia 2, 5, 8; Hatfield Boro; Hatfield Twp; Montgomery 1, 2, 3; Souderton; Telford
53B 9 Lansdale
54A 6 Conshohocken
54B 6 Plymouth
54C 8 Norristown
61A 11 Lower Gwynedd
61B 9 Whitpain 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 12
61C 9 North Wales, Towamencin, Upper Gwynedd
70A 9 Whitpain 8, 9, 10, 11
70B 4 Worcester
70C 8 East Norriton, West Norriton 1, 2, 4
70D 1, 4 Perkiomen, Schwenksville, Skippack
131A 3 Salford
131B 1 East Greenville, Marlborough, Pennsburg, Red Hill, Upper Hanover
131C 1 Green Lane
146A 2, 4 Limerick, Lower Pottsgrove, Pottstown, West Pottsgrove
146B 4 Royersford
147A 3 Franconia 1, 3, 4, 6, 7
147B 1, 2, 3 Douglass, Lower Frederick, Lower Salford, New Hanover, Upper Frederick, Upper Pottsgrove, Upper Salford
148A 6, 7 Lower Merion 1, 2, 3, 9, 12-3 (part), 13; Whitemarsh
148B 7 Lower Merion 5-1, 5-2, 7, 12-1, 12-2, 12-3 (part), 14; Narberth
149A 5, 7 Lower Merion 6-3, 11-3 (part); Upper Merion Belmont 5; West Conshohocken
149B 5, 7 Bridgeport; Lower Merion 4, 5-3, 6-1, 6-2, 8, 10, 11-1, 11-2, 11-3 (part); Upper Merion Belmont 1, Belmont 2, Belmont 3, Belmont 4, Candlebrook, Gulph, King, Roberts, Swedeland, Swedesburg, Town Center
150A 8 West Norriton 3
150B 4 Collegeville, Trappe
150C 4 Lower Providence, Upper Providence
151A 9, 11 Horsham 1, 2-1, 2-2, 2-3, 3-1, 3-2, 3-4, 3-5, 4-1 (part), 4-2, 4-3, 4-4; Montgomery 4, 5, 6, 7, 8
151B 11, 15 Ambler; Horsham 2-4, 3-3, 4-1 (part); Upper Dublin 1-2, 2-3, 3, 6, 7
152A 12 Abington 5, 8, 10-2, 14-1, 15-2
152B 11 Bryn Athyn, Hatboro, Lower Moreland, Upper Moreland
153A 12 Abington 1, 2, 3, 4, 6, 7, 9, 10-1, 10-3, 11, 12, 13, 14-2, 15-1
153B 15 Upper Dublin 1-1, 1-3, 2-1, 2-2, 4, 5
154A 13, 14 Cheltenham, Jenkintown, Springfield